Festiwal Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu”
w Szczecinie 13 maja - 3 czerwca 2023

II Zachodniopomorski Festiwal Kultury Buddyjskiej w Szczecinie (13 maja - 3 czerwca 2023) zaprasza na wyjątkowe spotkania z kulturą buddyzmu tybetańskiego. W ramach festiwalu odbędzie się fascynująca konferencja przedstawiająca umysł z perspektywy współczesnej nauki i buddyzmu. Można będzie też posłuchać wykładów o światopoglądzie buddyjskim oraz metodach pracy z umysłem. Poza tym na festiwalu spotkamy unikalną sztukę buddyjską i prześledzimy drogę, jaką odbył buddyzm ze Wschodu na Zachód. Festiwal to także okazją odwiedzenia ośrodka Buddyzmu Diamentowej Drogi oraz uczestnictwa w prowadzonej medytacji. Festiwal objęty jest patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Program festiwalu

(wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny)
16 - 27.05
Wystawa sztuki buddyjskiej "Bogactwo umysłu"
Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
Wystawa prezentuje zakorzenioną w buddyzmie sztukę pochodzącą przede wszystkim z Nepalu i Chin. Wykonane z metalu i drewna posągi oraz malowane wizerunki Buddy (tyb. tanki) odznaczają się pięknem wykonania, które można podziwiać na poziomie estetycznym. Jednocześnie są one uosobieniem symbolizmu, który wykracza poza czysto artystyczną ekspresję. Sztuka buddyjska jest bowiem głęboko związana z naukami o naturze umysłu oraz metodami medytacyjnymi.Praktykujący buddyzm tybetański używają metody identyfikacji z różnymi aspektami Buddów, ze zrozumieniem, że są to symboliczne przedstawienia właściwości własnego umysłu. Zwiedzający będą mieli też okazję przyjrzeć się zawartości jednego z posągów oraz zapoznać się z opisem wypełnienia posążków, czyli niezwykłego procesu podczas którego artystyczne obiekty stają się żywą reprezentacją Buddów. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz ze zbiorów osób prywatnych.
15.05 - 3.06
Wystawa plenerowa "Stupy - drogowskazy do oświecenia"
Jasne Błonia
Wystawa fotograficzna “Stupy - drogowskazy do Oświecenia”, to przepiękna, głęboko inspirująca prezentacja zdjęć stup tybetańskich z różnych zakątków świata. Plansze tekstowe zawierają bogatą wiedzę na temat symboliki i znaczenia stupy w jej różnorodnych formach. Wystawa jest również świetną okazją do zapoznania się z wyjaśnieniami dotyczącymi zasad budowy tych form architektonicznych.
19.05 - 3.06
Wystawa "Budda w podróży. Jak mądrość wschodu dotarła na zachód."
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16, sala pod piramidą
Wielkoformatowa wystawa „Budda w Podróży” stworzona i koordynowana przez międzywydziałowe Koło orientalistyki Uniwersytetu Opolskiego. Wystawa przedstawia proces rozwoju nauk buddyjskich od momentu ich powstania, aż do współczesnych czasów, kiedy to dotarły do zachodnich społeczeństw. Wydarzenia związane z procesem rozwoju myśli buddyjskiej w świecie zachodnim przedstawione zostały na wystawie w aspekcie nie tylko religijnym i filozoficznym, ale także na tle licznych odniesień do kulturowych i historycznych kontekstów Zachodu. Komunikatywność ekspozycji zapewnia jej atrakcyjna wizualnie forma.
19.05 (Piątek), 18:00
"Tam gdzie powietrze wibruje mantrą". Projekcja slajdów pokazujących kulturę buddyjską
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16, sala kolumnowa
Wystawa zdjęć z podróży po Nepalu podróżniczki, fotografki i nauczycielki buddyzmu Hani Łubek, która pokazuje kulturę buddyjską Nepalu. Reportaż fotograficzny jest owocem kolejnej podróży autorki. Hania podzieliła się swymi wrażeniami, przedstawiając niepowtarzalną magię miejsc związanych z buddyzmem, potrafiła uchwycić detal, rytm, moment i chwilę, które oddają atmosferę tej kultury.
20.05 (Sobota), 10:30 - 15:00
Konferencja naukowa "Jak funkcjonuje umysł? Perspektywy buddyzmu oraz współczesnej nauki".
Aula Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego
ul. Krakowska 71-79
Dyskucja Panelowa z udziałem:
dr Eunice Hempolińska-Nowik (US)
/ psychologia /
prof. dr hab. Włodzisław Duch (UMK w Toruniu)
/ kognitywistyka /
prof. dr hab. Artur Przybysławski (UJ)
/ filozofia /
dr hab. Rene Staritzbichler (University of Leipzig)
/ fizyka /
oraz sesja "Medytacja w badaniach"
Zapraszamy do udziału w Konferencji Naukowej „Jak działa umysł? Perspektywy buddyzmu i współczesnej nauki” współorganizowanej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego i Fundację Stupa House. Przed nami fascynujące wystąpienia, dyskusje oraz możliwość zadawania pytań dotyczących najważniejszych aspektów funkcjonowania człowieka.
Konferencja rozpocznie się dyskusją panelową, w której wezmą udział wybitni naukowcy, reprezentujący różne dziedziny wiedzy. Perspektywę psychologiczną będzie reprezentować dr Eunice Hempolińska-Nowik z Uniwersytetu Szczecińskiego, filozofię buddyjską przybliży prof. dr hab. Artur Przybysławski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kognitywistyczną perspektywę dotyczącą umysł naświetli prof. dr hab. Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, o podobieństwach i różnicach między teoriami współczesnej fizyki i koncepcjami buddyjskimi opowie dr hab. Rene Staritzbichler z Uniwersytetu w Lipsku.
Po przerwie kawowej, zapraszamy na sesję wystąpień dotyczących badań nad medytacją. Prelegenci przybliżą rezultaty własnych badań wykorzystujących techniki neuroobrazowania, jak również badań eksperymentalnych, korelacyjnych, jakościowych.
21.05 (Niedziela)
Dzień otwarty Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Szczecinie
al. Wojska Polskiego 46/5
Serdecznie zapraszamy na dni otwarte Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Szczecinie. Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Szczecinie należy do Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu i jest jednym z ponad 60 ośrodków i grup medytacyjnych założonych w Polsce przez Lamę Olego Nydahla pod duchowym przewodnictwem XVII Karmapy Taje Dordże.
12:00 i 15:00 - krótkie wyjaśnienia na temat buddyzmu i medytacji oraz 30 minutowa prowadzona sesja medytacyjna
18:00 - projekcja filmu “Pytania i odpowiedzi” Film zawiera nagrania odpowiedzi udzielanych przez Lamę Ole Nydahla podczas trzech wykładów, które odbyły się w 2016 roku w Niemczech, Polsce i Danii. Poruszane w pytaniach tematy dotyczą między innymi medytacji, współczucia, radzenia sobie z emocjami i przeszkodami w praktyce oraz stosowania nauk Buddy w codziennym życiu.
26.05 (Piątek), 18:00
Dyskusja o książce Lamy Ole Nydahla "Budda i miłość"
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16, aula
Otwarta dyskusja z nauczycielem buddyjskim Danasem Kazlauskasem, o tym co oznacza miłość i partnerstwo z perspektywy nauk buddyjskich oraz kultury zachodniej. Dyskusja prowadzona będzie na podstawie książki „Budda i miłość” autorstwa Lamy Ole Nydhala. „Budda i miłość”- Książka opowiada o tym, jak dla dobra wszystkich wykorzystać wewnętrzny nadmiar pojawiający się w pełnym radości związku i samemu dzięki temu wzrastać. Zgodnie z poglądem buddyjskim szczęśliwy i wzbogacający związek nie jest celem samym w sobie, lecz drogą do osiągnięcia pełnego rozwoju umysłu – Oświecenia. Danas Kazlauskas- urodził się w 1974r. Jest uczniem Lamy Ole Nydahla. Przyjął buddyjskie schronienie w 1997 r. Naucza w ośrodkach Buddyzmu Diamentowej Drogi od 2007r. Jest szczęśliwie żonaty, ma trójkę dzieci.
27.05 (Sobota), 11:00 - 12:00
Bajki buddyjskie czytane przez aktorów Teatru Współczesnego w Szczecinie
Miejska Biblioteka Publiczna ProMedia filia nr 54
al. Wojska Polskiego 2
Zapraszamy na czytanie bajek buddyjskich. Wydarzenie adresowane do małych i dużych. Bajki przeczytają aktorzy Teatry Współczesnego.
27.05 (Sobota), 15:00
Wykład publiczny "Buddyzm we współczesnym świecie"
Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
Wykład poprowadzi nauczyciel buddyzmu Danas Kazlaskas. Po wykładzie będzie czas na pytania i odpowiedzi.
Danas Kazlauskas- urodził się w 1974r. Jest uczniem Lamy Ole Nydahla. Od 1996 r. jest dyplomowanym informatykiem. Przyjął buddyjskie schronienie w 1997 r. Naucza w ośrodkach Buddyzmu Diamentowej Drogi od 2007r. Jest szczęśliwie żonaty, ma trójkę dzieci.
28.05 (Niedziela), 18:00
Projekcja filmu "Hannah. Nieznana historia buddyzmu"
Kino Pionier
al. Wojska Polskiego 2
Projekcja filmu rozpocznie się wprowadzeniem od nauczyciela buddyzmu Danasa Kazlauskasa. Film opowiada historię buddyjskiej nauczycielki Hannah Nydahl, pochodzenia duńskiego, dzięki której buddyzm tybetański zasłynął na Zachodzie. Poznajemy Hannah w latach 60 XX. wieku, kiedy to poślubia Ole Nydahla. Podczas podróży poślubnej w Himalaje, poznają XVI Karmapę, duchowego zwierzchnika buddyjskiej szkoły Karma Kagyu i zostają jego pierwszymi zachodnimi uczniami. Po okresie nauki medytacji i pobierania nauk, XVI Karmapa poprosił małżeństwo, by zaczęli w jego imieniu zakładać ośrodki medytacyjne na Zachodzie. Przez prawie 50 lat podróżowali po świecie, nauczali i spotykali się z różnymi ludźmi. To wszystko wydarzało się w zmiennych okolicznościach historycznych w Azji, Australii, Afryce, obu Amerykach i Europie
Stupa House Logo